Pre väčšinu z nás je žltačka jeden typ ochorenia. Pod týmto ľudovým názvom sa ale schováva niekoľko typov tohto vírusového ochorenia.
Hepatitídu spôsobuje vírus, ktorý spôsobí zápal pečene. V závislosti od druhu vírusu rozdeľujeme niekoľko druhov tohto ochorenia.
Hepatitída typu A– najčastejšie sa vyskytujúci druh. Ide o vírus, ktorý sa aj označuje chorobou neumytých rúk. Môžete ho dostať ak zjete neumyté ovocie, zeleninu, alebo vypijete vodu, ktoré prišli do styku s výkalmi nakazených osôb. Šíri sa fekálno – orálnym spôsobom.
Inkubačná doba je 2 až 8 týždňov. To že ste sa infikovali ani nezbadáte kým sa u vás neprejavia prvé príznaky (nechutenstvo, tmavý moč, žlté sfarbenie kože, vyššia teplota, únava, bolesť hlavy).
Našťastie tento typ neprechádza do chronického stavu. Na jeho liečbu postačí pár týždňov oddychu, zdravá strava a dostatočný prísun tekutín.
Hepatitída typu B– závažnejší typ žltačky, ktorý sa prenáša telesnými tekutinami (krv, sekréty, sliny,…). Môžete ho dostať aj nechráneným sexuálnym stykom s infikovanou osobou, používaním holiaceho strojčeka, či zubnej kefky s osobou, ktorá tento druh hepatitídy má.
Trvá 3 týždne až 6 mesiacov kým sa u vás prejavia prvé príznaky ochorenia. Za ten čas môžete nevedome prenášať chorobu na iné osoby.
Typ B môže, ale nemusí prejsť do chronického štádia. Preto je lepšie ak využijete možnosť očkovania. Ak toto očkovanie nemáte a je riziko že ste sa nakazili môžete sa nechať zaočkovať dodatočne. Mali by ste to ale stihnúť do 24 – och hodín od možného infikovania sa.
Hepatitída typu C– k prenosu dochádza najčastejšie krvou. Očkovanie proti nej neexistuje a ide o typ, ktorý najčastejšie prerastie do chronického štádia.
Inkubačná doba môže byť až 5 mesiacov a aj tak si nevšimnete, že s vami niečo nie je v poriadku. Môžu prejsť aj roky kým zbadáte prvé príznaky. Za ten čas môže dôjsť k výraznému poškodeniu pečene a pomôcť vám môže len transplantácia.