Už bežnou súčasťou našich životov sa stalo to že neveríme nikomu a ničomu. Určite aj vy máte vo svojom okolí niekoho kto je priam alergický na to keď poviete pravdu ale tá mu nezapadá do kontextu v ktorom vás chce vykresliť. A preto označí za klamára vás. Často krát na to využije na nezaujatého kolegu, aspoň to tak vyzerá na prvý pohľad. Ak vás chce niekto označiť za klamára, rozhodne si ako tretiu stranu nevyberie niekoho o kom vie že vážne hrozí že mu nedá za pravdu. Je to to isté ako keď sa vás predajca áut snaží presvedčiť že nikdy nebolo havarované pričom vie že to tak nebolo. Cesta ako rozpoznať že nie všetko ja také ako sa zdá, začína pozorovaním fyzického správania sa dotyčného. Jedna vec je ako sa správa keď nieje v strese a nemá dôvod na obavu. A iné keď mu vnútorný hlas našepkáva že by to nemal robiť a to čo hovorí je zlé.
Ako spoznáme že niekto nehovorí pravdu
- Každý máme tendenciu nejaký ten sobotný príbeh prifarbiť. Na tom nie je nič zlé pokiaľ tým niekoho nepoškodzujeme. No Prvým znakom že niečo na príbehu nesedí obvykle bývajú chýbajúce detaily. Takýto človek sa začne vyhovárať na všeobecné pravdy a fakty, pričom málokedy dokáže odpovedať na priamu otázku. Skôr naopak, ak mu aj odpoviete a následne položíte protiotázku začne na vás útočiť. Niečo v zmysle. Kto je tu šéf, alebo kto tu kladie otázky.
- Ako už bolo spomenuté, svoju rolu zohráva aj vnútorný hlas ktorý mu našepkáva. Nerob to, prečo to robíš, to nieje správne a podobne. To sa samozrejme prejaví aj po fyzickej stránke. Takáto nervozita sa najčastejšie ukáže na nekľudnom sedení, zvyšovaní hlasu ako aj zmene intonácie hlasu. Alebo aj obyčajné preplietanie prstov ktoré zvyčajne nerobí je neklamným znakom že niečo nesedí.
- Emócie sú ďalšou ranou pod pás ako odhaliť klamára. Keď už nezaberie rozpoznanie hlasu alebo správania sa tela počas rozhovoru. Emócie sú niečo čo sa nedá natrénovať zo dňa na deň. A aj keď niektorí dokážu byť dostatočne presvedčivý, ak sa jedná o osobu ktorú poznáte aspoň zbežne mali by ste spozornieť.