Videli ste už niekedy vo svojom okolí či televízii profesionálov, ktorí dokážu s ľahkosťou zrenovovať na nepoznanie starý, nechcený oku nelahodiaci kus nábytku? Na prvý pohľad to vyzerá až príliš zložito, no zdanie niekedy klame a profesionálnym renovátorom sa môžete stať jednoducho aj vy. Vďaka oleju na drevo zvládne oživiť starý kus nábytku ktokoľvek z nás aj v domácich podmienkach. Kvalitný olej na drevo už dnes nie je problém zohnať, stačí si len vybrať ten správny typ.
Základné rozdelenie
Už od nepamäti ľudstvo používalo na ochranu svojich drevených príbytkov nátery a oleje. Veľa starých techník úpravy dreva a dreveného nábytku pomaly zaniklo, no používanie olejov sa zachovalo až dodnes. Olej na drevo zabezpečí pružnosť, spomalí krehnutie a dokonale ho ošetrí. Samozrejmosťou je tiež fakt, že sa náter neodlupuje, nepraská a zachováva si svoju pružnosť. Charakteristickým znakom je tiež pomalé zvetrávanie, pričom náter pod ním si uchováva svoju kvalitu. Jednoduché očistenie a pretrenie zabezpečí dôkladnú renováciu. Oleje na drevo rozdeľujeme na olejové zmesi a na prírodné oleje. Pod olejových zmesami rozumieme oleje syntetické, oleje s prímesami, s pridanými látkami a oleje s voskami.
Prírodné oleje označujeme aj ako “čisté” a sú najvhodnejšou formou ochrany dreva, nakoľko oba materiály sú živé povrchy. Všeobecne pre všetky typy olejov na drevo platí, že po ich nanesení povrch dreva nie je úplne uzavretý, vďaka čomu môže drevo “dýchať”. Olej na drevo nanášame štetcom, valčekom, handričkou alebo len hubkou. Po uplynutí potrebného času na jeho vstrebanie, ktorý sa líši od druhu dreva a oleja, prebytočný olej zotrieme papierovou utierkou alebo savou látkou. O 24 hodín neskôr postup opakujeme, nátery by mali byť aspoň dva. Jedinou nevýhodou tejto úpravy povrchu je nutnosť pravidelnej aplikácie.
Ako udržiavať olejový náter
Prijímanie a odvádzanie vlhkosti je jednou z najzákladnejších vlastností dreva, vďaka ktorej je zabezpečená vyhovujúca klíma v miestnosti. V našom záujme by teda malo byť zachovanie tejto vlastnosti, ktorú nám zabezpečí funkčný náter. Každý olejový povrch je potrebné ošetriť, a to najlepšie tukom. Použitie chemických čistiacich prostriedkov nie je vhodné, pretože dochádza k odmasteniu povrchu. Odporúčame preto používanie výlučne prírodné ošetrujúce prostriedky.
Pre získanie ďalších užitočných rád a návodov navštívte https://carodreva.sk/.