Z dnešného pohľadu naozaj nie je zrejmé, kde má korene zaujímavé, atraktívne a niekedy možno poburujúce tričko s potlačou. Avšak ak sa pozrieme do minulého storočia, celý význam pochopíme v pekných súvislostiach.
Vôbec prvá módna „revolúcia“ prišla v 50-tych rokoch, kedy mládež začala miesto oblekov a košieľ nosiť kožené bundy a pod nimi pohodlné tričká, vtedy však ešte bez potlače.
Vieme, že pre 60-te roky je typická vlna Hippies, hudby, experimentovania s drogami a taktiež protestov za mier a slobodu, ktorých účastníkmi bola opäť predovšetkým mládež. Je tak zrejmé, že práve v tomto období vznikla idea, na takomto tričku nosiť zaujímavý nápis alebo motív, ktorý by na niečo upozorňoval. Konečne sa tak stretávame s pojmom potlač na tričkách.
Ako to však býva, ľudia dospejú a nastupujúca generácia mladých už požaduje niečo nové. To skutočne nové a úplne prevratné prináša Punk, ktorého pôvodný zmysel musíme hľadať v koncoch 70-tych rokov a v nástupe kapely Sex Pistols. Išlo o kompletnú vzburu voči konvenciám, spoločnosti, móde, autoritám, systému,… všetkému. Punk mal priniesť niečo úplne nové, len sa nevedelo, že vlastne čo. Pôvodne ste na koncertoch videli skutočne extrémne prvky „oblečenia“ ako aj „účesov“. Avšak až začiatkom 80- tych rokov mali punkáči z hľadiska módy jasnejší smer. Číro, vybíjaná kožená bunda, no a úplnou samozrejmosťou bolo tričko s vtedajšími kapelami ako napr. Exploited, GBH,… to vravíme o druhej vlne Britského HC/punku.
V 90-tych rokov sa nielen Punk, ale aj ďalšie nové štýly ako napr. Hardcore, Rap, Skate,… začínajú radikalizovať, no predovšetkým len nápismi na tričkách a textami v pesničkách. V móde sú názory tiahnuce k anarchii a kapela na tričku je už „konvencia.“ Prichádza tak vlna nápisov odkazujúcich napríklad na áčko v kruhu, na vegetariánstvo, ekológiu, rasizmus a podobne.
A dnes,.. dnes nosí tričko s atraktívnou potlačou takmer každý a stala sa z neho uznávaná móda.