Vyberáme vhodný procesor pre počítač. Ako na to?

Možno ste už počuli výrok, že procesor je vlastne srdcom počítača. Áno, to je pravda a práve táto súčasť interného hardvéru sa výrazným spôsobom podpisuje na jeho celkovom výkone. Preto sa nemôžeme čudovať, že skutoční počítačoví a technologickí fajnšmekri sa odvážia práve k výmene, alebo v prípade skladania PC k voľbe silného a výkonného komponentu práve z tejto kategórie. Ako teda vybrať ten správny procesor (CPU)?

procesor

Keďže je procesor jednou z najdôležitejších súčastí počítača, výrazným spôsobom ovplyvňuje všetko ostatné a to aj celkový výkon a stabilitu nášho zariadenia a preto sa zo všetkého najskôr môžeme priamo zamyslieť, k čomu náš počítač respektíve jeho hlavnú súčasť (CPU) budeme používať?

  • K bežným alebo hardvérovo náročnejším aplikáciám? K hraniu hier či ku grafickej tvorbe? K úprave videí ? Alebo len k bežnému surfovaniu po internete?

základní deska
Podľa tohto úsudku sa bude líšiť aj náročnosť investície.
Procesor však musí byť v každom prípade kompatibilný so základnou doskou počítača. Na túto dosku totiž procesor umiestnime a to je možné len vďaka tzv. socketom. Každá základná doska môže disponovať iným socketom a teda bude k nej možné pridať len konkrétny typ CPU. Typ socketov sa líši na základe výrobcu daného počítača, respektíve zákl. dosky a líši sa takisto z generačných dôvodov. Môžete si tak kúpiť váš vysnívaný procesor, ale ak ho nebude možné k doske pripojiť, prakticky vám bude nanič.

technologie deska

Aj z tohto dôvodu by sme sa mali zamerať na výrobcu, od ktorého si procesor kúpime, pričom k najžiadenejším sa radia značky Intel alebo AMD, ale musíme sa zamerať aj na jeho konkrétny typ a generáciu.
Dôležitou vlastnosťou ovplyvňujúcou celkový chod počítača je aj voľbapočtu jadier CPU. Čím viac jadier, tým stabilnejší výkon a možnosť zaťaženia počítača bez toho, aby sme sa museli báť jeho zasekunutia, zamrznutia a pod. Pre menej náročných užívateľov možno postačí 2-jadrový procesor, ale to je už v dnešnej dobe minimum. Čím viac jadier, tým lepšie. Okrem počtu jadier výkon ovplyvňuje aj frekvencia. Opäť platí, čím vyššia tým lepšia, pričom dnešné typy procesorov sú taktované na frenkvenciu 3 GHz, ale celkom solídna je aj okolo 2,5 Ghz.